Buxoro davlat universiteti Raqamli ta’lim texnologiyalari departamenti Ichki ishlar vazirligining 2024‑yil 17‑oktabrdagi 16/k1‑13252-sonli xatiga asosan quyidagilardan ogohlantiradi.
Xatda so‘nggi vaqtlarda internet firibgarlari tomonidan jinoyat sodir etishning yangi usullaridan foydalanish holatlari kuzatilayotganligi, bu turdagi jinoyatlar asosan, davlat boshqaruv organlari tizimida yuqori lavozimlarda xizmat olib boruvchi shaxslarga qaratilgan bo‘lib, ularning internetdagi ochiq ma’lumotlaridan foydalanish orqali shaxs va jamiyat manfaatlariga jiddiy tahdidlarni yuzaga keltirayotganligi ta’kidlab o‘tilgan.
Shuningdek, xatda internet va ijtimoiy tarmoqlar orqali (asosan “Telegram” messenjeri) rahbar xodimlar nomidan profil/akkauntlar ochish yoki buzib kirish orqali shaxsiy sahifalarini egallab, qo‘l ostidagi xodimlarga moddiy manfaat yoxud nomulkiy mazmundagi topshiriq berish holatlari kuzatilayotganligi aytib o‘tilgan.
Vazirlik ko‘rsatmasiga asosan, Raqamli ta’lim texnologiyalari departamenti mazkur salbiy holatlarni oldini olish maqsadida quyidagi chora-tadbirlarni amalga oshirish maqsadga muvofiq deb hisoblaydi:
Birinchidan, Universitet ma’muriyatini, barcha rahbar xodimlarni, departament, markaz, bo‘lim va bo‘linmalar xodimlarini, fakultet hamda kafedra xodimlari hamda professor-o‘qituvchilarini ushbu turdagi firibgarlik shakllaridan ogohlantirish hamda hushyorligini oshirish:
Ikkinshidan, ijtimoiy tarmoqlar orqali orqali kelayotgan zararli havolalardan himoyalanish bo‘yicha xodimlarning ogohligini oshirish:
Uchinchidan, har bir xodimning kibersavodxonligini oshirish hamda ularda “kibergigiyena” madaniyatini shakllantirish choralarini ko‘rish: