Ushbu Qonun bilan O‘zbekiston Respublikasining Mehnat kodeksiga “Yagona milliy mehnat tizimi” idoralararo dasturiy-apparat majmuida elektron shakldagi mehnat shartnomasini rasmiylashtirish tartibini joriy etishni, ish haqi saqlanmaydigan ta’til davomiyligini belgilash tartibini va xodimning o‘rtacha ish haqini hisoblash tartibini o‘zgartirishni nazarda tutuvchi qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritilmoqda.
“Ta’lim to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga muvofiq xodimlar kechki yoki sirtqi ta’lim shaklida o‘qishi mumkin bo‘lgan ta’lim tashkilotlarining turlarini aniqlashtiruvchi o‘zgartirishlar kiritilmoqda. Shuningdek homiladorligi yoki farzandi borligi sababli xodimni ishdan bo‘shatishga taqiq joriy etilmoqda.
1-modda. O‘zbekiston Respublikasining 2022-yil 28-oktabrda qabul qilingan O‘RQ-798-sonli Qonuni bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasining Mehnat kodeksiga (O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Axborotnomasi, 2022-yil, 10-songa ilova; 2023-yil, № 4, 265-modda, № 11, 923-modda; 2024-yil, № 2, 111-modda, № 7, 627-modda, № 9, 964-modda) quyidagi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin:
oltinchi qismi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
quyidagi mazmundagi yettinchi qism bilan to‘ldirilsin:
yettinchi — o‘n uchinchi qismlari tegishincha sakkizinchi — o‘n to‘rtinchi qismlar deb hisoblansin;
2) 27-modda ikkinchi qismining o‘zbekcha matnidagi “shartnoma” degan so‘z “mehnat shartnomasi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
ikkinchi qismining o‘zbekcha matni quyidagi tahrirda bayon etilsin:
uchinchi qismi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
4) 39-moddaning ikkinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
5) 51-moddaning uchinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
6) 79-moddaning birinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligining” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
7) 83-moddaning birinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
birinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligining” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
uchinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligining” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
ikkinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligining” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
10) 93-moddaning matnidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligining” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
birinchi qismi “yozma” degan so‘zdan keyin “(qog‘ozda yoki elektron)” degan so‘zlar bilan to‘ldirilsin;
quyidagi mazmundagi ikkinchi qism bilan to‘ldirilsin:
ikkinchi — oltinchi qismlari tegishincha uchinchi — yettinchi qismlar deb hisoblansin;
12) 107-modda ikkinchi qismining:
beshinchi xatboshisi chiqarib tashlansin;
oltinchi va yettinchi xatboshilari tegishincha beshinchi va oltinchi xatboshilar deb hisoblansin;
beshinchi xatboshisidagi “(mavjud bo‘lganda)” degan so‘zlar chiqarib tashlansin;
13) 118-moddaning ikkinchi qismidagi “kasb-hunar ta’lim tashkilotlarining, kasb-hunar maktablarining, kollejlar va texnikumlarning” degan so‘zlar “professional ta’lim tashkilotlarining” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
14) 123-modda ikkinchi qismining uchinchi xatboshisidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
beshinchi xatboshisining o‘zbekcha matnidagi “kasb-hunar ta’lim” degan so‘zlar “professional ta’lim” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
oltinchi, yettinchi va sakkizinchi xatboshilari quyidagi mazmundagi oltinchi xatboshi bilan almashtirilsin:
“jismoniy shaxsning shaxsiy identifikatsiya raqamini”;
ikkinchi va uchinchi qismlari tegishincha uchinchi va to‘rtinchi qismlar deb hisoblansin;
16) 164-modda ikkinchi qismi uchinchi xatboshisining o‘zbekcha matnidagi “tarkibiy” degan so‘z chiqarib tashlansin;
17) 168-modda birinchi qismining 7-bandidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
18) 218-modda ikkinchi qismining o‘zbekcha matnidagi “davlat xodimlarining” degan so‘zlar “xodimlarning” degan so‘z bilan almashtirilsin;
19) 229-moddaning to‘rtinchi qismidagi “ushbu Kodeks 233-moddasining ikkinchi qismiga” degan so‘zlar “ushbu Kodeks 233-moddasining uchinchi qismiga” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
“Har yilgi mehnat ta’tili vaqti uchun haq to‘lashda yakshanba kuni inobatga olinmaydi”;
ikkinchi qismi uchinchi qism deb hisoblansin;
quyidagi mazmundagi uchinchi qism bilan to‘ldirilsin:
“Pulli kompensatsiya to‘lashda yakshanba kuni inobatga olinmaydi”;
uchinchi qismi to‘rtinchi qism deb hisoblansin;
22) 241-moddaning ikkinchi qismi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
23) 245-moddaning birinchi qismidagi “Ijtimoiy-mehnat masalalari bo‘yicha respublika uch tomonlama komissiyasi tomonidan ishlab chiqilgan takliflar hisobga olingan holda” degan so‘zlar “insonning munosib turmush darajasini ta’minlash zarurati hamda Ijtimoiy-mehnat masalalari bo‘yicha respublika uch tomonlama komissiyasi tomonidan ishlab chiqilgan takliflar hisobga olingan holda” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
birinchi qismi “Ushbu Kodeksda” degan so‘zlardan keyin “va qonunchilikda” degan so‘zlar bilan to‘ldirilsin;
ikkinchi qismidagi “amalga oshirilgan to‘lovlarning barcha turlari” degan so‘zlar “to‘langan mehnatga haq to‘lash tarzidagi barcha daromadlar” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
to‘rtinchi va beshinchi qismlari chiqarib tashlansin;
oltinchi — o‘n to‘rtinchi qismlari tegishincha to‘rtinchi — o‘n ikkinchi qismlar deb hisoblansin;
yettinchi qismidagi “yettinchi qismiga” degan so‘zlar “to‘rtinchi qismiga” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
25) 259-moddaning ikkinchi qismidagi “uning shtatdagi o‘rinbosari” degan so‘zlar “shtatdagi uning o‘rnini bosadigan shaxs” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
26) 273-moddaning to‘rtinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
27) 278-moddaning uchinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
28) 313-modda ikkinchi qismining birinchi jumlasi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
29) 343-moddaning o‘ninchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
30) 383-modda to‘rtinchi qismining o‘zbekcha matnidagi “kasb-hunar ta’limi” degan so‘zlar “professional” degan so‘z bilan almashtirilsin;
31) 385-moddaning birinchi qismi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
32) 392-moddaning nomi va birinchi qismi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
birinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
uchinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
34) 402-moddaning birinchi qismidagi “kamida o‘n to‘rt kalendar kun” degan so‘zlar “o‘n to‘rt kalendar kungacha” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
35) 412-moddaning uchinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
36) 416-modda uchinchi xatboshisining o‘zbekcha matnidagi “kasb-hunar ta’limi” degan so‘zlar “professional ta’lim” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
37) 417-modda birinchi qismining o‘zbekcha matni “xizmat safariga yuborish” degan so‘zlardan keyin “ish vaqtidan tashqari ishlarga” degan so‘zlar bilan to‘ldirilsin;
38) 433-moddaning birinchi qismi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
“Quyidagi hollarda o‘rindoshlik asosida ishlashga yo‘l qo‘yilmaydi:
o‘n sakkiz yoshgacha bo‘lgan shaxslarga;
qonunchilikda nazarda tutilgan boshqa hollarda”;
uchinchi xatboshisidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
yettinchi xatboshisi chiqarib tashlansin;
40) 436-moddaning birinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
41) 437-moddaning uchinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
42) 445-moddaning oltinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
43) 503-moddaning o‘n beshinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Sport vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
44) 525-moddaning uchinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
45) 534-moddaning birinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
46) 535-modda quyidagi tahrirda bayon etilsin:
47) 559-moddaning 1-bandidagi “kasaba uyushmasi qo‘mitasi” degan so‘zlar “kasaba uyushmalari, ularning birlashmalari, bo‘linmalari va boshlang‘ich kasaba uyushmalari tashkilotlari” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
48) 576-moddaning to‘rtinchi qismidagi “O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi” degan so‘zlar “O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi” degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
birinchi qismi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
uchinchi qismining birinchi xatboshisi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
“O‘zbekiston Respublikasi Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi”;
to‘rtinchi qismining birinchi xatboshisi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
3-modda. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi:
hukumat qarorlarini ushbu Qonunga muvofiqlashtirsin;
4-modda. Ushbu Qonun rasmiy e’lon qilingan kundan e’tiboran kuchga kiradi.
O‘zbekiston Respublikasining Prezidenti Sh. MIRZIYOYEV
(Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 14.02.2025-y., 03/25/1030/0144-son)